Blog

Protetyka

Protezy natychmiastowe – czym są i jak przebiega leczenie?

Czym są protezy natychmiastowe?

Najszybszym sposobem uzupełnienia braków po usuniętych zębach są protezy natychmiastowe. Zapewniają one pełną funkcjonalność i walory estetyczne, dzięki którym pacjent uniknie przykrej sytuacji jaką jest brak zębów.

Pacjent bezpośrednio po usunięciu zęba ma możliwość wyjścia z gabinetu stomatologicznego z gotowa protezą, która uzupełni wszelkie braki.

Jakie zalety ma proteza natychmiastowa?

Protezy natychmiastowe takie posiadają wiele zalet, a mianowicie:

  • względy estetyczne – pacjent nie musi pokazywać się z brakiem w uzębieniu, jest to bardzo ważne jeśli chodzi o zęby przednie,
  • zabezpieczają ranę po usuniętym zębie i dzięki temu polepszają gojenie się rany w tym miejscu,
  • po ekstrakcji zęba umożliwiają normalne funkcjonowanie, mówienie i jedzenie,
  • hamują także krwawienie po ekstrakcji zęba i zabezpieczają to miejsce przed wnikaniem resztek pokarmowych w trakcie posiłków.

Protezy natychmiastowe – przebieg leczenia

Oto uproszczony schemat przebiegu leczenia:

  • Na pierwszej wizycie stomatolog pobiera odpowiednie wyciski w zależności od ilości planowanych ekstrakcji zębów i uzupełnienia ich za pomocą protez natychmiastowych. Po zbadaniu warunków zwarciowych i doborze koloru zębów wyciski odsyłane są do laboratorium protetycznego.
  • Na drugiej wizycie lekarz dokonuje usunięcia zębów i następnie przystępuje do dopasowania protezy natychmiastowej, w krótkim czasie pacjent może wyjść z gotową protezą do domu.

Do wad protezy natychmiastowej można zaliczyć konieczność ich podścielenia i korekty po okresie wygojenia rany po ekstrakcji zęba, najczęściej jest to okres 3-4 tygodni od usunięcia zęba.

Podsumowanie

Często protezy natychmiastowe służą przez wiele lat, niczym nie różnią się od tradycyjnych protez akrylowych. Trzeba jedynie pamiętać, aby dokonać podścielenia protezy i jej odpowiedniego dopasowania po wygojeniu dziąseł.

Opinie

Pacjenci o nas

LuksDent

Nasz gabinet

Zapraszamy

Umawianie wizyt telefonicznie, od poniedziałku do piątku w godzinach 9-20 pod podanym numerem telefonu. W razie braku możliwości odebrania telefonu oddzwaniamy osobiście pod wyświetlony numer telefonu.

Pn - Pt : 8:00 - 20:00

Formularz

Napisz do nas

Skontaktuj się z nami. Skontaktujemy się z Tobą w celu ustalenia
terminu konsultacji!