2 grudnia 2022
Protezy natychmiastowe – czym są i jak przebiega leczenie?
Czym są protezy natychmiastowe?
Najszybszym sposobem uzupełnienia braków po usuniętych zębach są protezy natychmiastowe. Zapewniają one pełną funkcjonalność i walory estetyczne, dzięki którym pacjent uniknie przykrej sytuacji jaką jest brak zębów.
Pacjent bezpośrednio po usunięciu zęba ma możliwość wyjścia z gabinetu stomatologicznego z gotowa protezą, która uzupełni wszelkie braki.
Jakie zalety ma proteza natychmiastowa?
Protezy natychmiastowe takie posiadają wiele zalet, a mianowicie:
- względy estetyczne – pacjent nie musi pokazywać się z brakiem w uzębieniu, jest to bardzo ważne jeśli chodzi o zęby przednie,
- zabezpieczają ranę po usuniętym zębie i dzięki temu polepszają gojenie się rany w tym miejscu,
- po ekstrakcji zęba umożliwiają normalne funkcjonowanie, mówienie i jedzenie,
- hamują także krwawienie po ekstrakcji zęba i zabezpieczają to miejsce przed wnikaniem resztek pokarmowych w trakcie posiłków.
Protezy natychmiastowe – przebieg leczenia
Oto uproszczony schemat przebiegu leczenia:
- Na pierwszej wizycie stomatolog pobiera odpowiednie wyciski w zależności od ilości planowanych ekstrakcji zębów i uzupełnienia ich za pomocą protez natychmiastowych. Po zbadaniu warunków zwarciowych i doborze koloru zębów wyciski odsyłane są do laboratorium protetycznego.
- Na drugiej wizycie lekarz dokonuje usunięcia zębów i następnie przystępuje do dopasowania protezy natychmiastowej, w krótkim czasie pacjent może wyjść z gotową protezą do domu.
Do wad protezy natychmiastowej można zaliczyć konieczność ich podścielenia i korekty po okresie wygojenia rany po ekstrakcji zęba, najczęściej jest to okres 3-4 tygodni od usunięcia zęba.
Podsumowanie
Często protezy natychmiastowe służą przez wiele lat, niczym nie różnią się od tradycyjnych protez akrylowych. Trzeba jedynie pamiętać, aby dokonać podścielenia protezy i jej odpowiedniego dopasowania po wygojeniu dziąseł.