Blog

Inne

Zwichnięty ząb – jak sobie z nim radzić?

Zwichnięcie zęba to z pewnością określenie mogące dezorientować, ponieważ zwykle nie kojarzymy zwichnięcia z zębami. Ten termin medyczny określa po prostu sytuację, w której dochodzi do wypadnięcia zęba z odpowiedniego dla niego miejsca, czyli z zębodołu.

Zwichnięty ząb – objawy

Zwichniecie zęba to najczęściej uraz mechaniczny, który jednak może mieć różne poziomy zaawansowania:

  • Wstrząs zęba
  • Podwichnięcie zęba
  • Zwichnięcie boczne
  • Wysunięcie
  • Wtłoczenie
  • Wybicie

Każdy z tych urazów jest groźny i trzeba natychmiast odwiedzić gabinet stomatologa. Odpowiednim specjalistą do podjęcia akcji będzie lekarz endodonta.

Jak leczyć zwichnięte zęby?

Niezależnie od skali urazu, zawsze potrzebna jest endodoncja Wrocław. Spowodowane jest to faktem, że nawet jeśli dojdzie tylko do wzruszenia zęba bez jego faktycznego wypadnięcia, dojdzie do uszkodzenia tkanek miękkich w okolicach korzenia.

To skutkuje ich obumieraniem, więc podobnie jak przy leczeniu kanałowym próchnicy, leczenie kanałowe jest konieczne. Jeśli ząb całkowicie wypadł z dziąsła, konieczne jest jego ponowne zaimplementowanie.

To z kolei wymaga odpowiedniego opracowania rany. Rokowania są zawsze zależne od stopnia zdarzenia.

Gigantyczne znaczenie ma tutaj również czas. Im szybciej podjęte zostanie leczenie, tym lepsze będą jego wyniki. Urazy mechaniczne zębów rzadko są też ograniczone do samych zębów. Im mniejsze uszkodzenia okolic zęba, tym lepiej.

Zwichnięte zęby – kiedy ich nie leczyć?

Z zabiegu rezygnuje się zazwyczaj w przypadku zębów mlecznych oraz u osób, które ze względu na choroby ogólnoustrojowe mają problem z leczeniem ran.

Opinie

Pacjenci o nas

LuksDent

Nasz gabinet

Zapraszamy

Umawianie wizyt telefonicznie, od poniedziałku do piątku w godzinach 9-20 pod podanym numerem telefonu. W razie braku możliwości odebrania telefonu oddzwaniamy osobiście pod wyświetlony numer telefonu.

Pn - Pt : 8:00 - 20:00

Formularz

Napisz do nas

Skontaktuj się z nami. Skontaktujemy się z Tobą w celu ustalenia
terminu konsultacji!